Autoalarmy


Není montáž jako montáž!

Komu svěříte svoje auto?


Výběr a koupě nejvhodnějšího zabezpečovacího zařízení je jedna věc a jeho odborná montáž druhá – neméně důležitá věc. Firem, kde Vám alarm namontují doopravdy dobře, je méně, než by se mohlo zdát.
 Nebudeme se v tomto článku zaobírat tím, jak a (kde všude) je možné autoalarm koupit. Spokojenost s jeho nízkou cenou asi těžko nahradí možné problémy se servisováním v budoucnosti, nemluvě o tom, že by Vám někdo poradil, co do Vašeho auto vhodné je a co ne. Ale zpět k montáži.
Mnoho lidí v naivní víře, že namontovat autoalarm je skoro to samé jako zapojit televizor do zásuvky vyhledá někoho, kdo mu to namontuje „za hubičku“ a těší se z ušetřených peněz. Zapomínají, že pravou hodnotou je tu auto a alarm je prostředek k jeho ochraně. Špatně namontovaný alarm nejen že neplní dostatečně svoji funkci, ale často při neodborných montážích dochází k vážnému poškození aut, které však nemusí být ihned zjistitelné. Během naší dlouholeté praxe jsme už viděli kdeco, příklady Vám podáme v dalších článcích.
 
Na koho tedy můžete při vyhledávání montážního střediska natrefit?
 
Self-made man
To je člověk, který se rozhodne, že si auto zabezpečí sám. Má-li někdo staré auto s minimem elektroniky, sám je v elektronice zběhlý a montuje něco doopravdy jednoduchého, prosím. Nedostatek zkušeností se pravděpodobně projeví v neúměrně dlouhém času montáže. Vzhledem k tomu, že se jedná o vlastní auto, se dotyčný snaží to udělat co nejlépe a za případný neúspěch si alespoň zodpovídá sám.
 
Diletanti
Toto je horší skupina než předešlá, protože jim kromě znalostí chybí jakákoliv snaha a preciznost. Často jsou to lidi „všeumělové“, kteří kromě montáže alarmů Vám klidně „opraví“ pračku, televizor, namontují plastová okna, udělají stěnu ze sádrokartonu, vyladí motor a vymalují byt. Slíbí všechno. Hlavně že jsou za to peníze. Bohužel v této kategorii naleznete i některé prodejce aut, kteří Vám pod záminkou zániku záruky nedovolí namontovat autoalarm jinde a nechají to montovat svého elektrikáře, který je ve firmě 2 měsíce a alarm zatím viděl jen v katalogu. Hlavně že zinkasují (ne)slušné peníze.

Po "namontování" alarmu v takovémto servisu jezdí zákazník každý týden na různé opravy, technik se vymlouvá na špatný alarm, až nakonec zákazník vyhledá jiný servis, nebo rezignuje a alarm jednoduše nepoužívá. Občas se stane, že si člověk ani nevšimne, že se stal obětí diletanta. Setkali jsme se s případem, kdy jsme u zákazníka náhodou přišli na to, že auto nemá vůbec chráněné a alarm za 8.000 Kč mu slouží jen na odemykání a zamykání centrálního zamykání. On o tom neměl ani ponětí. Přitom montáž ho stála 4.000,- Kč...

Zfunkčňovači
Do této kategorie patří firmy, které Vám alarm namontují a na první pohled je vše v pořádku. Ale jen na první. U alarmu nefunguje správně polovina funkcí a zákazník, který si detailně nepročte manuál (dají-li mu ho vůbec) ani neví, že to tak nemá být a případné nedostatky připisuje alarmu, ne montáži. Mnohokrát jsme se setkali se zákazníky, kteří ani netušili, co všechno dokáže jejich alarm (kdyby byl správně namontovaný) a domnívali se, že zapnout a vypnout je to jediné, co se s tím dá dělat.

Do pozice zfunkčňovače jsou často tlačeni zaměstnanci prodejců aut ale i některých velkých montážních středisek, kteří jsou placeni od výkonu a jejich cílem je strávit nad montáží co nejméně času. Na spojení kabelů používají zásadně rychlospojky, řídící jednotky a sirény umísťují na nejlépe dostupná místa (samozřejmě i pro zloděje) a izolace průchodu kabelů je pro ně zbytečná ztráta času. Při odevzdávání auta Vám maximálně ukážou to, jak alarm zapnout a vypnout. Nic víc. Takže až Vám někdo poví, že Vám alarm namontuje za 2 hodiny (1 člověk), porozhlédněte se raději jinde.

Odborníci
Stát se odborníkem vyžaduje znalosti, snahu, vztah k věci ale i pár roků praxe. Dobrý odborník má namontovány stovky různých aut a i když navzdory tomu nějakou zakázku odmítne (například extra složité auto), jeho hodnotu to nijak nesnižuje. S odborníkem můžete svůj záměr zabezpečit auto i konzultovat a poradit se o vhodném způsobu. Nemusí mít 100% přehled o všech možnostech na trhu, ale alespoň v tom co dělá se vyzná dobře.

Každopádně odborník Vám vybraný alarm namontuje dobře, mechanické provedení bude jako v jeho vlastním autě a po montáži Vás s obsluhou nového zařízení kompletně obeznámí. Případnou reklamaci by měl upřednostnit před montáží. Odborníky najdete především mezi firmami, které se na montáž zabezpečovacích zařízení specializují a jsou na trhu už nějaký ten rok. Častěji jde o živnostníky, kteří sami montují.
 
Profesionálové
Jsou to odborníci, kteří přidávají do práce svoje srdce. Za hlavní cíl své práce nepovažují jen namontovat autoalarm, ale auto s danými prostředky co nejlépe zabezpečit. A tak pro zloděje vymýšlejí při každé montáži různé chytáky a finty, aby případnému „zájemci“ co nejvíc zkomplikovali jeho záměr.

 Známe firmu, která u každého autoalarmu přehazuje barvy kabelů, blokování startu se snaží dělat stále jinak a dokonce si nechali vyrobit vlastní netypické šroubky pro uchytávání sirén. Nestihnou sice namontovat tolik aut za den jako zfunkčňovači, ale kalendář mají obsazený zpravidla 6 týdnů dopředu…


Jak je rozeznat?
Na tuto otázku je těžká odpověď, protože dojem profesionála může v laikovi vyvolat kde kdo a rovněž diletant si za svoji „práci“ může říci hodně peněz a tím navodit dojem zkušeného odborníka.

 Takže asi nejlepším vodítkem jsou podobně jako u jiných profesí  - reference. Proto jsme se rozhodli na tomto portálu postupně zveřejňovat naše doporučení na montážní střediska, které považujeme  (na základě dlouhodobých zkušeností) za odborníky. Jelikož ne každý musí být odborníkem ve všem, uvádíme i typy zabezpečení, případně značek, ve kterých jsou „doma“. Cena za jejich práci je zpravidla vyšší, ale za svoje peníze dostanete odpovídající protihodnotu.

 Pro serióznost podotýkáme, že neobjeví-li se tu některá firma, neznamená to automaticky, že odborníky nejsou. Pouze jsme se o nich možná nedozvěděli, nebo s nimi nemáme dostatek zkušeností. Anebo odborníky doopravdy nejsou, ale to si necháme pro sebe, abychom nikomu neškodili. Také více opodstatněných kritik na adresu doporučených středisek může být důvodem pro jejich vyřazení ze seznamu.

Zároveň uvítáme vaše zkušenosti s montážními středisky. Bude to pro ně dobré zrcadlo a motivace stát se lepšími.


(5o)

Diskuse

Diskusní příspěvky
GPStrackerPav18.01.2010 o 11:43
  NoDoc06.03.2010 o 22:53
  GPS-GSM zabezpeceniKrsta07.03.2010 o 18:45
  GPS zabezpečeníArkudo26.04.2010 o 15:29
  GPStrackerFuk02.08.2010 o 20:09
Seznam servisnich stredisekMagman11.01.2013 o 12:03