Autoalarmy


Vejce na čelní sklo

Vejce na čelní sklo – opravdu se takto kradou (vykrádají) auta?

Většina majitelů emailové schránky pravděpodobně dostala alespoň jednou varovný email pro řidiče s výstrahou před nejnovější fintou zlodějů, toužících zmocnit se Vašeho auta, nebo alespoň věcí v něm. Ta by měla spočívat v tom, že zloděj hodí na čelní sklo auta vejce a pokud se ho pokusíte setřít stěrači, vytvoří se na skle neprůhledný film, který donutí řidiče zastavit. Pro ty z vás, kteří takový mail čistě náhodou ješte nedostali, zde je jedna jeho verze:

Vajce_do_skla.jpg

Je to pravda?

Samotná představa zloděje číhajícího v keřích a opásaného opaskem, kde má namísto granátů vajíčka, je určitě zajímavá. Navíc to musí být přeborník ve své disciplíně, protože trefit přesně čelní sklo auta, které za jedinou sekundu ujede 14m (při 50km/h) a nestát při tom blízko u auta, je určitě úctyhodný výkon. Jelikož je ale toto varování „z důvěryhodného policejního zdroje“, tak se na to podíváme blíže (jen mi nejde do hlavy, proč ten důvěryhodný  policejní zdroj nemá jméno a nezkusí nás varovat nějakou oficiálnější cestou).


Test

Jelikož se lidé navzájem emaily varují o duši, ale nenašel se nikdo, kdo by s tím měl osobní zkušenost, rozhodli jsme se tuto metodu zlodějů otestovat na vlastní kůži a zainvestovali jsme do koupě několika vajíček.
K dosažení co největší objektivnosti jsme zvolili 3 různé kondice čelního skla: úplně čisté sklo, mokré sklo a zaprášené sklo. Pokus se uskutečnil na stojícím autě, to je ale z hlediska předmětu pokusu nepodstatné.


Jak to dopadlo

Po dopadu na sklo se vajíčko ihned rozbije. Vystrašit řidiče by to mohlo, ale určitě nedokáže poškodit sklo. Obsah vajíčka je sám o sobě řídký, takže po prasknutí skořápky okamžitě steče. U stojícího auta způsobila gravitace to, že vajíčko steklo směrem dolů na stěrače, ale za jízdy vzduch obtékající karosérii auta vytlačí vajíčko z čelního skla na stranu a nahoru – jako vodu při dešti. Když zareagujete standardním způsobem, t.j. logicky spustíte stěrače, určitě se nemusíte bát vzniku neprůhledné a husté hmoty – jak uvádí upozorňující email. Na vodu z ostřikovače reaguje vejce přesně tak, jako když se snažíte umýt vejce z talíře po přípravě míchaných vajec – umývá ho. Žádný neprůhledný film na skle se nekoná. Při našem testu jsme zkoušeli různé povrchy skla – umývání fungovalo vždy. Nedáte-li na „důvěryhodnou dobrou radu“ a okno si pěkně stěrači umyjete, můžete klidně pokračovat v jízdě. Právě naopak, neumyté vejce by zaschlo a potom byste se při mytí zabavili tak jako my, po provedení testu :o).

Na základě výsledků našeho testu, tedy můžeme všechny řidiče uklidnit a upozornit, že pokud by se jim tato vysoce nepravděpodobná nehoda přece jen stala, ať udělají přesně to, co káže instinkt a použijí stěrače a ostřikovač, které jsou určeny na mytí skla během jízdy. Jinak považujte tuto „dobrou radu řidičům“, za HOAX.

 

Kdo by chtěl vidět test na vlastní oči, zde je video:

 


 

Závěrem

Pokud jste také v dobré víře informovali své známé či rodinu o hrozbě „zlodějů s vejci“ :o), tak jim dejte vědět tentokrát už ověřenou informaci, jak to ve skutečnosti je. My řidiči musíme při řízení věnovat pozornost řízení vozidla a dopravní situaci a opravdu nepotřebujeme vidět ještě v každé babce stojící u cesty s košíkem vajec, teroristu...

 

Diskuse

K tomuto tématu nebyl přidán žádný diskusní příspěvek
Tak neváhejte a buďte první, kdo přidá příspěvek