Autoalarmy


Solární energie v běžném autě!

Běžný život v civilizovaném světě si dnes bez elektrické energie nedokážeme představit. Elektrickou energii využíváme doma, v práci, v obchodě, na dovolené, dá se říci, že téměř všude. Bez elektrické energie nemohou fungovat dokonce ani naše automobily.

elektrina_7M.jpg

V autě se elektřina využívá ke startování motoru, na řízení jeho chodu, na zapalování paliva, napájení světel, kontrolek, klimatizace atd. Během chodu motoru vyrábí elektrickou energii alternátor. Ten ji zároveň „ukládá do zásoby“ do akumulátorové baterie. Z akumulátoru je potom elektřina zpětně využívána na startování a např. napájení autoalarmu, centrálního zamykání, hodin v autě a jiných zařízení, které jsou aktivní i při vypnutém motoru.
V případě, že jezdíte autem každý den a nejlépe dlouhé trasy, proces dobíjení akumulátoru je dostatečný. Necháváte-li ale auto více dní odstavené, případně jezdíte-li pouze na krátké trasy po městě, akumulátor ztrácí energii, nestihne se dobít. Vybitý akumulátor pak nemá dostatek energie na start motoru. (To se projeví nejviditelněji v zimě při nízkých teplotách, kdy úplně ztratí kapacitu a prostě najednou odmítne roztočit startér auta). V takovém případě musíme akumulátor nabít.
Na nabíjení olověných akumulátorů jsou určeny nabíječky autobaterií,  napájené standardně z elektrické sítě. Na trhu se ale objevili také nabíječky, které využívají moderní technologie a umožňují dobíjení baterií i tam, kde není dostupná elektrická síť.
 
Jako alternativní zdroj elektrické energie se čím dál, tím více využívá energie sluneční. Fotovoltaické články přeměňují sluneční energii na elektrickou. Pracují samostatně, ke své funkci nepotřebují žádný externí zdroj. Jediným jejich vstupem je sluneční světlo. Přeměna energie probíhá díky fotovoltaickému efektu, který nastává v křemíkových polovodičových vrstvách fotovoltaických panelů. Alternativou k mono, nebo polykrystalickému křemíku jsou tzv. tenkovrstvé (Thin film) panely, založené na bázi chemických sloučenin CdTe (Cadmium tellurid) anebo CIS (Cooper Indium diselinid), nanášené na podkladovou desku.

Solarna_elektraren_2M.jpg

Současná technika umožňuje tuto technologii využívat ve velkém rozsahu (moderní pole solárních panelů vytvářející solární elektrárny), ale i v malém – pro osobní potřebu. V tomto článku se věnujeme právě malým zařízením, zpracovaným do formy nabíječky baterií.
Využíváte-li na přepravu auto, motocykl, či karavan a chystáte se například na rybolov, lov, kempovat, nebo plánujete-li vozidlo pouze na nějaký čas odstavit, pak pro vás bude skvělou pomůckou Solární nabíječka autobaterií. Jedná se o malý přenosný panel s fotovoltaickými články. Dodává se ve formě jednoduchého plochého, nebo dvojitého sklápěcího panelu (ve formě kufříku). Podle potřeb si můžete vybrat nabíječku podle jejího výkonu – 1,5W , 2,4W , 5W , nebo dokonce 30W. Nabíječky autobaterií lze umístit do interiéru auta - jednoduše na palubní desku. Menší modely jsou dodávány s přísavkami, které umožňují připevnit nabíječku na čelní sklo (to má vhodný úhel pro dopad slunečních paprsků). Nabíječku je možné v interiéru vozidla zamknout. Nechystáte-li se auto opustit, můžete nabíječku umístit i z vnější strany auta – na kapotu, střechu a pod. Velký kufříkový model můžete umístit také na zem vedle auta (malého panelu byste si na zemi nemuseli všimnout a mohli byste o něj zakopnout).

Solarna_nabijacka_stredna.jpg

Nabíječku autobaterie zapojíte jednoduše pomocí dodávaného kabelu do zdířky autozapalovače. Pokud vaše auto po vytažení klíče ze zapalování odpojuje zdířku zapalovače, můžete využít přímé připojení na autobaterii pomocí kabelů s klešťovými svorkami. Velký 30W model je dodáván s regulátorem napětí, který udržuje jeho hodnotu na ideálních – cca 12V pro optimální nabíjení autobaterií, nebo napájení malých 12V spotřebičů do 30W. Bez použití regulátoru jej lze použít také na nabíjení 24V baterií.

SN_30W_v_aute2M.jpg


Solární nabíječka autobaterie může sloužit na dobíjení částečně vybitého akumulátoru. Nedoporučuje se na nabíjení úplně vybitých akumulátorů (svým charakterem měkkého zdroje a výkonem nedokáže dodat potřebné množství proudu pro nabití úplně vybitého akumulátoru). 

Dnes už na trhu existují i malé, přenosné solární nabíječky určené přímo k nabíjení baterií (AA/AAA, baterie fotoaparátů), k přímému nabíjení mobilních telefonů, navigací, různých přehrávačů. Mají skutečně malé rozměry, cca od velikosti mobilního telefonu. Některé modely jsou navíc vybaveny vestavěnou akumulátorovou baterií a elektronickým adaptérem s koncovkami pro nezávislé nabíjení laptopů a notebooků. Dokonce si můžete zakoupit tašku, či batoh s malým solárním panelem na jeho vnější straně a mít tak svůj mobil, fotoaparát, či navigaci funkční i při outdoorových aktivitách.

          nabijacka_na_notebook_4M.jpg      solarna_taska_na_fotak_1M.jpg

Přestože je elektrická energie pro náš život skutečně nenahraditelná, nemusíme se obávat, jestliže se dostaneme mimo dosah veřejné elektrické sítě. Dnešní technologie nám umožňuje nosit si zásobu  energie s sebou a v případě jejího nedostatku si ji případně vyrobit. Vždyť stačí jen vzhlédnout k obloze...

 

Slnko_1M.jpg

Diskuse

Diskusní příspěvky
SOLÝRNÍ NABÍJEČKA AUTOBATERIÍVRÁNA IVOSOLÁRN30.10.2013 o 12:47
  RE: garážAutoalarmy.cz30.10.2013 o 13:58