Autoalarmy


Prevence proti překousaným kabelům

Překousané kabely v autě už dávno nejsou raritou, spíše naopak, setkáváme se tím mnozí stále častěji. Většinou to mají na starosti hlodavci, kteří se chodí ohřívat k motorům našich automobilů, které mají v těchto chladnějších nocích příjemně vyhřátý motor. Nejčastějším návštěvníkem, který chodí "zkontrolovat" naši kabeláž, bývá kuna. Tyto pěkně vypadající zvířátka ale umějí napáchat značné škody, neboť kabeláž v našich miláčcích jim nesmírně chutná. 

Kromě toho, že nám prochodí prostor motoru a mohou tam vykonat své potřeby, je velké riziko toho, že svým pohybováním mohou vytáhnout nějaké kabely a zkomplikovat nám tak život. Ovšem vytažení kabelu by byl ten lepší případ. Když ráno na podzim či v zimě nemůžeme nastartovat, důvodem mohou být právě překousané kabely. 

Vzhledem k tomu, jak je tento problém dost rozšířený, píše se o tom na různých internetových stránkách či blozích, aby si lidé vyměnili mezi sebou rady, tipy, či triky, jak proti tomuto bojovat. Kuny totiž nejsou problém jen na vesnicích, ale čím dál více i ve městech, hlavně, když je blízko nějaký les, odkud se rychle dostanou k našim zaparkovaným autům. 

Říká se, že kuny se nejvíce bojí člověka, proto se často doporučuje dát do dámské silonky lidské vlasy, které upevníme pod kapotu k motoru, aby je to odstrašovalo. Jiné zdroje říkají dát tam namísto lidských vlasů chlupy od psa. To by mělo kuny odstrašit, aby se autu vyhnuli. Mezi jiné domácí rady patří i to, abyste motor, resp. kabely "postříkali" psí močí, která samozřejmě také odplaší kuny. Tyto "plašiče" je však třeba po určité době vyměnit nebo obnovit - čili nemůžeme počítat s tím, že když tam jednou dáme do silonky psí chlupy bude to nastálo. 

Jinými - ne lidskými ani zvířecími prostředky může být použití sprejů, které jsou určeny k odplašení hlodavců, zejména kun. Jejich složení také působí tak, aby jejich zápach odradil kuny, aby se nepřiblížily k automobilu. Tyto spreje se dají koupit přibližně od 150 až 500 korun. Sprej může být účinný, ale ani ten nevydrží věčně. Jeho funkčnost vydrží přibližně 3 týdny, pak je nutné jeho aplikaci zopakovat. 

Alternativou, o kterou se nemusíme starat je ultrazvukový odpuzovač kun. Je to jednoduché zařízení, které vysílá agresivní ultrazvukové signály, které jsou pro kuny a hlodavce nepříjemné, a tudíž se jim vyhýbají. Pro lidské ucho jsou ovšem neslyšitelné, takže se nemusíme obávat, že by to rušilo ať už nás nebo sousedy okolo.

Napájen je z autobaterie. Samozřejmě má velmi nízký elektrický odběr, takže se nemusíte bát, že by se vám vybila baterie v autě. Cena zařízení se pohybuje přibližně kolem 500 korun a je to jednorázová investice. Pokud nejste autoelektrikář, doporučujeme dát si ho namontovat v servisním středisku. 

Na závěr můžeme říci, že se určitě vyplatí investovat do odpuzovače kun za 500 korun než zaplatit v servisu opravy při výměně kabelů, které mohou být ve výšce i několik tisíc korun podle typu vozidla nebo překousané kabeláže.

 

Ukázka montáže odpudzovače kun

 

 Kemo2.jpg


Diskuse

K tomuto tématu nebyl přidán žádný diskusní příspěvek
Tak neváhejte a buďte první, kdo přidá příspěvek