Autoalarmy


Jak si vybrat vhodné zabezpečení pro Vaše auto 3. díl

3. Alarmy s dálkovým startem, GSM alarmy a CAN bus připojení

3.1 Autoalarmy s dálkovým startem

   Funkci dálkového startu poskytují dvoucestné autoalarmy Magicar M870AS, Magicar M880AS a Patrol S1 Touch.

   Alarm je v autě zapojen tak, že uživatel může pomocí ovladače na dálku nastartovat motor vozidla. Nastartování motoru před jízdou zabezpečí zahřátí motoru na provozní teplotu, v zimních měsících vyhřátí interiéru (podle nastavení topení ve vozidle). V létě naopak může klimatizace před jízdou interiér vozidla vychladit. Zapojení dálkového startu je všeobecně možné do vozidel s benzínovým i dieselovým motorem, s manuální i automatickou převodovkou. Do vozidel s klasickou spínací skříňkou s mechanickým klíčem rovněž nebývá problém zapojit funkci dálkového startu. Při dálkovém startu alarm vlastně simuluje otočení klíče ve spínací skříňce a zapnutí zapalování a startéru.

   V době, kdy je motor vozidla nastartován na dálku, alarm dále auto hlídá, centrální zamykání zůstává zamknuté. Během startu je deaktivován pouze otřesový snímač, protože by vibrace motoru spouštěli poplach.

   Možnost namontování funkce dálkového startu do moderních vozidel, která jsou vybavena Keyless Start systémem se START/STOP tlačítkem, kartovým startováním (Renault) a podobnými systémy je nutné předem prokonzultovat s technikem.

   Funkce dálkového startu je na montáž poměrně složitá, doporučujeme ji nechat provést pouze zkušeným montážním technikům. Kvůli složitosti je také cena za montáž oproti alarmu bez dálkového startu vyšší.

 

   Magicar M870AS je špičkový dvoucestný autoalarm, vybavený ovladačem s LCD displejem, na kterém jsou zobrazovány ikony stavu auta a aktivních funkcí. Alarm obsahuje všechny vlastnosti a funkce alarmu Magicar M871, navíc má ve výbavě funkci dálkového startu motoru. Alarmy Magicar používají ovladače s klasickými podsvícenými LCD displeji a ovládají se mechanickým tisknutím tlačítek ovladače - jako všechny doposud zmiňované autoalarmy. Magicar M870AS stojí 4650,- Kč s DPH.

 Magicar_SDO_M870AS_2.jpg

Magicar M870AS

   Novým modelem alarmu z dílny Magicar je autoalarm s označením Magicar M880AS, který disponuje stejnými funkcemi jako předcházející Magicar M870 včetně dálkového startu, ale má úplně nový dálkový ovladač. Tento ovladač je dodáván v novém designu. V době běžného ovládání je podsvícen modrou barvou, ale při ohlašování poplachu se podsvícení displeje změní na červené. Ovladač má navíc přidáno textové hlášení, např. při programování ovladače do alarmu displej zobrazí hlášení "ID learn". Cena tohoto nového modelu je 4990,- Kč s DPH.

Magicar_SDO_MR562B_w.jpg

Magicar M880AS

 

   Máte-li rádi moderní technologie, alarm Patrol S1 Touch je vybaven moderním barevným dotykovým displejem. Ovládání se provádí dotykem prstu přímo na displej ovladače - stejně jako u dotykových mobilních telefonů. Mírnou nevýhodou této technologie je větší spotřeba energie a potřeba častějšího nabíjení baterie (je to daň za příjemné grafické zpracování, barevné provedení displeje a dotykové ovládání). Dálkový ovladač je vybaven Litiovou baterií. V balení alarmu je nabíječka do autozapalovače a síťová 230V nabíječka. Nabíjení baterie ovladače je možné také pomocí dodaného USB kabelu například z počítače. Nabitá baterie ovladače vydrží cca 5 dní (podobně jako mobilní telefon). Menu ovladače je v anglickém a španělském jazyce. Výhodou alarmu Patrol S1 Touch je možnost naprogramovat 1 dálkový ovladač až pro 4 různá vozidla vybavená stejným alarmem (např. vozidla v rámci rodiny, firmy). Patrol S1 Touch stojí 3790,- Kč s DPH ve snížené ceně.

   Patrol je z hlediska bezpečnosti a funkční výbavy porovnatelný s alarmem Magicar M870AS. Hlavní rozdíl je v technologii dálkového ovladače.

 Touch_DO_m.jpg

Patrol S1 Touch

3.2 GSM alarmy

   Chcete-li být informováni o stavu auta a případném poplachu téměř bez omezení dosahu, k tomuto účelu slouží GSM autoalarm. Takový alarm lze ovládat klasickým jednocestným ovladačem, takže funkce jako aktivace/deaktivace, zamykání/odemykání běžně děláte stisknutím tlačítka na dálkovém ovladači. Některé jeho funkce, ale hlavně poplach a stav jsou dostupné přímo přes Váš mobilní telefon.

   Mistral GSM 077 je vybaven slotem pro SIM kartu a bude komunikovat všude tam, kde je dosah mobilní sítě Vašeho operátora (podporuje všechny operátory v ČR). Ke komunikaci s alarmem se využívají klasické hlasové hovory, je tedy vhodné využít některý balík zvýhodněných hovorů v rámci sítě. Mobilní komunikace s alarmem je samozřejmě chráněna volitelným  vstupním heslem.

   Alarm je vybaven hlasovým menu až ve čtyřech jazycích - SK, CZ, HU, EN. Při každém případném poplachu bude alarm volat na dvě Vámi zvolená telefonní čísla. Pomocí hlasového oznámení budete okamžitě informováni o narušení a  stavu auta. Pokud by se auto nacházelo na místě se slabým nebo žádným signálem a alarm by nemohl provést poplachové volání, jakmile bude signál GSM znovu dostupný, spustí alarm nové volání.

   Zavoláním na SIM kartu alarmu můžete kdykoliv zjistit stav auta, na dálku ovládat zapnutí/vypnutí alarmu a vyvolat kontrolní volání alarmu pro zjištění dostatečného kreditu na SIM kartě a přítomnosti signálu GSM. 

Mistral GSM 077 stojí 4990,- Kč s DPH a vyžaduje odbornou montáž.

Mistral_GSM_077_m.jpg 

Autoalarm Mistral GSM 077

 

3.3 Připojení alarmu na CAN BUS sběrnici

  Dalším důležitým aspektem při správném výběru autoalarmu je provedení elekrtoinstalace vozidla. Ve většině novějších vozidel se využívá technologie digitální sběrnice CAN BUS, která má na starosti komunikaci a řízení všech elektronických součástí auta. CAN BUS sběrnice združuje do společné sítě informace z řídící jednotky motoru, snímá např. otevření dveří, kufru, kapoty, rozsvícení světel, ale také ovládá centrální zamykání. Bližší informace o této technologii Vám nabízíme v článku Co je to CAN BUS?

   Je-li i Vaše vozidlo vybaveno touto sběrnicí, bude pro Vás výhodné zakoupit autoalarm v provedení CAN BUS. Tyto alarmy vyžadují mnohem menší zásah do originální elektroinstalace vozidla v porovnání s klasickým analogovým alarmem. Potřebné signály k hlídání a ovládání si autoalarm vlastně přečte v digitální formě ze sběrnice CAN BUS. Není proto nutné připojovat vodiče přímo, např. na spínače dveří, kufru, ovládací vodiče pro centrální zamykání, světla a pod. Samotná montáž alarmu je tedy jednodušší, trvá kratší dobu a měla by být také levnější proti pracnější analogové.

   To, zda je i Vaše auto vybaveno touto sběrnicí a je pro Vás vhodný alarm ve verzi CAN BUS zjistíte v aktuálních Seznamech podporovaných vozidel pod popisem jednotlivých produktů v části Ke stažení.


    3.3.1 Alarmy na původní dálkové ovládání

   V CAN BUS verzi si můžete vybrat alarm určený na původní tovární dálkové ovladače centrálního zamykání:

   CAN BUS A2800 - jedná se o digitální CAN BUS alarm Evropské produkce, ale starší konstrukce. Dokáže spolupracovat s vozidly přibližně do roku výroby 2009. To, zda bude možné alarm použít i ve Vašem vozidle si zkontrolujte v Seznamu podporovaných vozidel. Tento alarm prodáváme ve výprodejové ceně 520,- Kč s DPH, takže se jedná o skutečně levnou alternativu zabezpečení vozidla v provedení CAN BUS.

RJ.jpg 

Řídící jednotka CAN BUS A2800 - ovládá se továrními ovladači

   DS 500 CAN je současným kvalitním CAN BUS alarmem. K hlídání auta využívá informace ze sběrnice a na jeho ovládání se používá tovární dálkový ovladač. Nemá tolik komfortních funkcí jako dvoucestné alarmy, zachovává ale původní ovládání vozidla, které dokáže tovární ovladač provést. CAN BUS alarmy se aktivují na základě zamknutí centrálního zamykání a následně hlídají tovární spínače dveří, kufru, kapoty a zapnutí zapalování. Po narušení některého hlídaného okruhu alarm vyvolá standardní poplach, rozezní se siréna a rozepne se blokovací okruh alarmu. K alarmu DS 500 CAN lze také připojit některý z doplňkových snímačů - otřesový, polohový, ultrazvukový, mikrovlnný.

Software alarmu je pravidelně aktualizován a rozšiřován o nová vozidla, se kterými umí alarm spolupracovat. To, zda je alarm DS 500 CAN vhodný i pro Vaše vozidlo zjistíte v Seznamu podporovaných vozidel. Cena za alarm DS 500 CAN je 2250,- Kč s DPH.

   DS 500 CAN U je rozšířená verze alarmu, která obsahuje už v balení ultrazvukové snímače. Ovládání alarmu je rovněž řešeno továrním dálkovým ovladačem. Verze DS 500 CAN U stojí 2590,- Kč s DPH.


DS_500CAN_U.jpg 

DS 500 CAN-U s ultrazvukovými snímači

    3.3.2 Dvoucestné a GSM alarmy ve verzi CAN BUS

   Pokud Vás zaujali komfortní funkce dvoucestných a GSM alarmů (Magicar, Mistral GSM) a Vaše vozidlo je zároveň vybaveno sběrnicí CAN BUS, máme pro Vás možnost rozhodnout se i pro kombinované alarmy umožňující jejich připojení právě přes CAN BUS. Všechny funkce alarmů zůstávají zachované, zjednoduší se ale jejich montáž a komunikace s vozidlem.

 • Mistral GSM 077 CAN BUS - provedení zmiňovaného GSM alarmu bez omezení dosahu, s připojením na sběrnici CAN BUS. Cena je 6590,- Kč s DPH.
 • Magicar M871A CAN BUS  - Magicar bez dálkového startu, s připojením na sběrnici CAN BUS v ceně 5750,- Kč s DPH.
 • Magicar M881A CAN BUS - Magicar bez dálkového startu, s novým dálkovým ovladačem a s připojením na sběrnici CAN BUS v ceně 6050,- Kč s DPH.
 • Magicar M870AS CAN BUS s dálkovým startem, rovněž s připojením na digitální sběrnici za 6350,- Kč s DPH.
 • Magicar M880AS CAN BUS s novým dálkovým ovladačem, funkcí dálkového startu, rovněž s připojením na digitální sběrnici CAN BUS v ceně 6690,- Kč s DPH.

To, zda je také Vaše vozidlo vybaveno touto sběrnicí a je pro Vás vhodný alarm ve verzi CAN BUS zjistíte v aktuálních seznamech podporovaných vozidel pod popisem produktů v části Ke stažení:

http://www.autoalarmy.cz/katalog/zabezpecovaci-zarizeni/ds-500-can.html

http://www.autoalarmy.cz/katalog/zabezpecovaci-zarizeni/magicar-m870as-can-bus.html

 

3.4 Doplňkové snímače k autoalarmům

   Elektronické alarmy umožňují zvýšit stupeň ochrany přidáním doplňkových snímačů:

 • polohový snímač - snímá náklon vozidla už od 1,5°. Zareaguje vyvoláním poplachu, pokud by chtěl zloděj auto zdvihnout zdvihákem a ukradnout kola, hliníkové disky.

polohovy_sn__ma___PL_m.jpg

Polohový snímač

 • ultrazvukový snímač - doplňkový snímač pohybu v interiéru. Zareaguje, pokud by zloděj překonal dveře nebo okno auta a vnikl do interiéru a nezachytil to už např. otřesový snímač. Je vhodný pro uzavřený prostor kabiny automobilu.

ultrazvukový snímač_m_1.jpg 

Ultrazvukový snímač

 • mikrovlnný snímač - doplňkový snímač pohybu v interiéru - tento je možné použít i v otevřených vozidlech - kabrioletech.

   mikrovlnn___sn__ma___M2_m.jpg

Mikrovlnný snímač

 


3.5 Shrnutí:


Při výběru vhodného zabezpečovacího zařízení pro Vaše vozidlo v první řadě zhodnoťte, jakou má Vaše vozidlo hodnotu. Čím je vozidlo starší a opotřebovanější, tím se stává pro zloděje méně zajímavým. Naopak zachovalá a nová vozidla zloděje lákají víc, protože z nich mají větší zisk. V zásadě platí, že čím máte novější a dražší auto, tím více byste měli investovat do složitějšího (platí rovnice, že zároveň i dražšího) zabezpečení, případně jeho kombinace. Kombinace více zařízení nejvíce ztíží případnému zloději jeho "práci". Na jejich odstranění bude potřebovat hodně času a raději si vybere auto, které nemá tolik překážek.

Zamyslete se, zda chcete spolu se zabezpečovacím zařízením - alarmem zároveň také ovládat centrální zamykání. Využijete-li ovládání centrálního zamykání, tak zvažte možnost být navíc informován o vzniknutém poplachu a o stavu auta, kdykoliv si na auto vzpomenete. A zda máte zájem také o komfortní funkce a dálkový start.

 • Chcete-li pouze základní označení vozidla a nezáleží-li Vám na vyvolání poplachu, nechcete do auta nic montovat, doporučujeme Bezpečnostní značení skel. Označení zvládnete svépomocí.
 • Chcete-li alarm s upozorňujícím poplachem za co nejméně peněz a montáž zvládnete sám, doporučujeme autoalarmy DIY.
 • Chcete-li zabránit zloději odjet s Vaším autem, ale nechcete doplňovat žádné elektronické zařízení do auta, doporučujeme mechanické zabezpečení. Bullock je odnímatelné zařízení.
 • Chcete-li zabránit nastartování motoru, ale nepotřebujete ovládání centrálního zamykání, ani žádné přídavné funkce, doporučujeme imobilizér Sky Brake. Počítejte ale s tím, že vyžaduje odbornou montáž.
 • Chcete-li ovládat i centrální zamykání, ale nezáleží Vám na zpětné informaci o vozidle, doporučujeme Vám levný jednocestný alarm Radix, anebo Mistral MAX.
 • Chcete-li co nejmenší zásah do elektrosoustavy vozidla a chcete využívat původní dálkové ovladače - tomuto poslouží DS 500 CAN U.
 • Nejvyšší třídou alarmů s ovládáním auta, zpětnou informací o stavu auta a poplachu, s množstvím komfortních funkcí jsou alarmy Magicar.
  • Magicar M871A / M881A (základní verze bez dálkového startu a CAN BUS modulu) / Magicar M870AS CAN BUS / M880AS CAN BUS (nejvyšší verze s dálkovým startem a CAN BUS).
 • Chcete-li vysokou třídu zabezpečení, ale nechcete být omezeni dosahem Magicaru, správnou volbou je Mistral GSM 077.
 • Pokud byste chtěli skutečně nejlepší zabezpečení svého vozidla, doporučujeme kombinaci zabezpečovacích zařízení:
  • elektronického alarmu a mechanického zabezpečení (Bullock)
  • elektronického alarmu a imobilizéru
  • alarmu, imobilizéru a mechanického zámku

Ceny montáží zabezpečovacích zařízení jsou rozdílné - záleží na regionu, ve kterém se nachází montážní středisko, ale i v rámci stejného regionu mohou být ceny za montáž stejného zařízení v jednotlivých střediscích dost odlišné. Určitě Vám po výběru vhodného zabezpečení pro Vaše vozidlo doporučujeme navštívit odborné a osvědčené středisko. 


Pokud jste si s naší pomocí udělali přehled o možnostech zabezpečení vozidla a vybrali jste si vhodné zařízení právě pro Vás, velmi nás to těší!

Přejeme Vám mnoho šťastných kilometrů a ať Vaše vozidlo zloději zeširoka obcházejí!

BeZ

Diskuse

Diskusní příspěvky
ZEDERRomanek22.06.2015 o 21:07
  jBaros3223.06.2015 o 21:46
  reRomanek25.06.2015 o 11:13
  joBaros3229.06.2015 o 16:48
  jRomanek19.07.2015 o 21:56
  REBaros3223.07.2015 o 22:44
  jromanek03.08.2015 o 22:41
  reTomino04.08.2015 o 13:57
  reAmik04.08.2015 o 15:21
  reTomino19.08.2015 o 22:36
  reamik20.08.2015 o 23:02
  reTomino25.08.2015 o 11:04
  joarnost25.08.2015 o 13:09
  uz?TOmino21.10.2015 o 08:38
  ANOANOarnost28.10.2015 o 20:53
  reTomino28.10.2015 o 21:01
  reTom27.11.2015 o 22:15
  joAndel29.12.2015 o 23:49
  rePepan27.01.2016 o 21:57
  reLadin28.09.2015 o 23:21
  reZdenek29.09.2015 o 23:31
  reMichal!30.09.2015 o 23:52
  reRomanek3201.10.2015 o 23:25
  joLadislav.18.10.2015 o 21:03
  reLojza29.10.2015 o 09:56
  joladislav.15.11.2015 o 21:48
  noFrantisek25.11.2015 o 20:47
  :)Honza25.11.2015 o 20:54
  reJozo27.12.2015 o 23:08
  reJozo27.12.2015 o 23:09
  noHonza27.12.2015 o 23:32
  reCentr29.12.2015 o 23:56
  reFrenk19.01.2016 o 12:46
  reDanecek24.01.2016 o 18:46
  reManzel27.01.2016 o 21:52