Autoalarmy


Jak si vybrat vhodné zabezpečení pro Vaše auto - 2. díl

2. Elektronické imobilizéry a autoalarmy

 

2.1 Imobilizéry

   Klasickým továrním imobilizérem jsou dnes vybavena už téměř všechna vozidla. Reálná účinnost továrního imobilizéru ale může být v mnoha případech diskutabilní. Proto existují na trhu také přídavné imobilizéry, které zabezpečí zvýšenou ochranu vozidla.

   Základní funkcí elektronického imobilizéru je zablokovat některý elektrický obvod vozidla tak, aby se jeho rozpojením znemožnil chod motoru a jízda vozidlem. Imobilizéry jsou vybaveny elektronickým ovladačem - “klíčem”, který nosí řidič auta u sebe. Tento ovladač slouží k identifikaci řidiče a odblokování imobilizéru. Dostane-li se do auta zloděj a pokúsí-li se neoprávněně nastartovat motor bez autorizačního ovladače, imobilizér rozpojí obvod a znemožní chod motoru. Namontováním dalšího imobilizéru do vozidla se značně ztíží jeho krádež. Pro zloděje bude znamenat další překážku a prodlouží se čas na překonání zabezpečení.

 

   Imobilizér M3K slouží k zablokování elektrického obvodu ve vozidle a je vybaven i rozšířenou možností ovládání centrálního zamykání vozidla. Vozidlo vybavené tímto zařízením lze používat pouze v případě, že se osobní bezdrátový a bezdotykový ovladač nachází v autě nebo jeho těsné blízkosti (max. do 15 m). Bez přítomnosti a přihlášení ovladače bude po zapnutí zapalování aktivováno blokování chodu motoru. Zařízení umožňuje nastavit 3 pracovní režimy:

 • manuální odblokování - imobilizér se odblokuje až po stisknutí tlačítka na ovladači. Protiúnosový režim není funkční.
 • automatické odblokování - imobilizér se odblokuje automaticky po přiblížení se k vozidlu, není nutné tisknout tlačítko. V tomto režimu  je ovladač stále aktivní, proto je funkce náročnější na spotřebu energie z baterie ovladače. Protiúnosový režim není funkční.
 • protiúnosový režim - Po zapnutí zapalování probíhá přihlášení ovladače. Ztratí-li se během jízdy signál ovladače na 60 sek. (např. byl-li řidič násilně vyhnán z vozidla), aktivuje se protiúnosový režim. Motor bude dalších 60 sek. přerušovaně blokován a bzučák bude pípat na upozornění neoprávněného používání vozidla. Po 60 sek. se motor zablokuje natrvalo. Tento režim je na spotřebu energie z baterie ovladače nejnáročnější.

   Imobilizér M3K rovněž umožňuje připojení ovládání centrálního zamykání (CZ). V manuálním režimu se CZ odemkne/zamkne po stisknutí tlačítka na ovladači. V automatickém režimu se po přiblížení ovladače k autu CZ automaticky odemkne a po vypnutí zapalování a vzdálení se ovladače na 5 - 15m se CZ automaticky zamkne. (Tento režim představuje vlastně funkci PKE - Passive Keyless Entry - bezdotykové odemykání). Cena Imobilizéru M3K je 1.750,-Kč včetně DPH. Zařízení vyžaduje odbornou montáž.

imobilizer_M3K_komplet_s_klucom_m.jpg 

Imobilizér M3K


   Imobilizér Sky Brake slouží rovněž k zablokování elektrického obvodu auta, který zabrání neoprávněnému nastartování anebo chodu motoru. Ke své autorizaci využívá bezdrátový, beztlačítkový ovladač. Když nasednete do vozidla a tento ovladač máte u sebe, imobilizér se automaticky odblokuje a Vy můžete autem odjet. Pokud by se zloděj pokoušel startovat bez přítomnosti ovladače, imobilizér rozepne blokovací okruh a motor zhasne.

   Hlavní výhodou tohoto imobilizéru je to, že v autě není nijak viditelný, na palubní desce nebliká žádná LED dioda, řidič auta nepřikládá před nastartováním žádný čip ke čtečce, netiskne žádná tlačítka na ovladači. Zloděj tak nemá šanci vysledovat postup řidiče před nastartováním, případně typ zabezpečení jeho vozidla. Nespornou výhodou je také použití kvalitních součástek a celkové kvalitní provedení tohoto zařízení.

   Řídící jednotka a autorizační ovladač spolu komunikují během celé doby zapnutého zapalování vozidla. Pokud by se během jízdy jejich komunikace přerušila, imobilizér po 30 sekundách rozpojí okruh a motor zhasne. Tato funkce je využívána jako protiúnosový režim: Donutí-li řidiče násilně vystoupit z auta a on bude mít ovladač u sebe, zloděj se s uneseným autem daleko nedostane - motor zhasne po vzdálení se auta od ovladače.

   Imobilizér Sky Brake si můžete koupit v provedení DD2+, který po ztrátě signálu ovladače (únos auta) čeká na přijetí signálu po dobu 55 sekund. Neobnoví-li se signál, spustí se protiúnosový režim, který rozepne blokovací okruh.

   Dalším, vylepšeným modelem je Sky Brake DD Motion, který je navíc vybaven gyroskopickým (pohybovým) senzorem.

 • Jestliže by se zloděj pokoušel nastartovat motor bez přítomnosti ovladače, imobilizér nebude blokovat motor, pokud auto zůstane v klidu. O nepřítomnosti ovladače imobilizér upozorňuje akustickým pípáním během nastavené doby. Pokud by upozornění zloděj ignoroval a snažil by se s vozidlem odjet, tak se při pohybu vozidla okamžitě zaktivuje blokování a motor zhasne.
 • Pokud by ke ztrátě signálu ovladače došlo až během jízdy (po únosu vozidla řidiči), spustí se protiúnosový režim. Pohybový senzor bude následně snímat, kdy je vozidlo v pohybu. Rozepnutí blokovacího okruhu dovolí až po nejbližším zastavení pohybu vozidla na min. 10 sekund a následném rozjezdu (například na križovatce). Tento způsob blokování je bezpečnější v případě, kdyby zloděj ignoroval akustické upozornění a vozidlem pokračoval v neoprávněné jízdě.

   Takové chování vozidla případného zloděje značně zmate (motor po únosu vozidla až po nejbližší zastavení běží a po dalším rozjezdu najednou zhasne). Zloděj to nebude umět rychle řešit, bude muset přemýšlet nad otázkou, zda došlo k poruše motoru, anebo se aktivovalo zabezpečovací zařízení, nebude tedy umět rychle s takovým autem odjet a pravděpodobně ho nechá na místě. Každé prodloužení času překonání zabezpečení přispívá k účinnosti samotného zabezpečovacího zařízení.

   Cena imobilizéru Sky Brake DD2+ je 3.490,- včetně DPH, imobilizér Sky Brake DD Motion stojí 3.990,- Kč včetně DPH.

   Imobilizér Sky Brake vyžaduje odbornou montáž a do auta je montován natrvalo. 

   Sky brake se výborně hodí také do kombinace zabezpečovacích zařízení pro dražší vozidla (imobilizér + autoalarm anebo imobilizér + mechanický zámek).  

   Chcete-li se dozvědět více o imobilizéru Sky Brake, přečtěte si tuto recenzi.


sky_brake_komplet_m.jpg 

Imobilizér Sky Brake

 

2.2 Elektronické autoalarmy

   Máte-li zájem o zařízení, které bude hlídat vozidlo, při narušení vyvolá poplach a aktivně zablokuje chod motoru, ale zároveň chcete toto zařízení využít i na odemykání a zamykání centrálního zamykání a ovládání komfortních funkcí vozidla, tyto požadavky splní elektronický autoalarm.

   Elektronické autoalarmy můžeme rozdělit podle typu dálkových ovladačů a jejich komunikace s vozidlem.

   Jednocestné autoalarmy jsou  vybaveny dálkovými ovladači, které mají pouze ovládací tlačítka. Pomocí tlačítka se vyšle povel z ovladače do alarmu (např. zamkni / aktivuj alarm). Alarm povel provede a jako potvrzení provedení povelu využije bliknutí směrovek a pípání sirény. Komunikace ovladačů a autoalarmu tedy probíhá pouze 1 směrem - z ovladače do alarmu, proto se tyto alarmy nazývají jednocestnými.

   Tyto autoalarmy poskytují standardní bezpečnostní funkce, jako ochranu dveří, kufru, kapoty, zapnutí zapalování, narušení otřesového snímače, blokování motoru při poplachu. Dále tyto alarmy standardně umožňují ovládání centrálního zamykání, otevírání kufru, dotah elektrických oken. Všechny autoalarmy jsou vybaveny sirénou, která při vyvolání poplachu houká. Všechny alarmy prodávané v našem E-shopu využívají na komunikaci plovoucí kód, který znemožňuje načtení a neoprávněné deaktivování alarmu. Právě alarmy s plovoucím kódem vyžadují také pojišťovny při pojištění vozidla proti krádeži.

   Jednocestné alarmy poskytují kromě standardních, také několik komfortních funkcí. Například vyvolání poplachu na dálku (PANIC), automatické zapnutí po zavření posledních dveří, vyhledání vozidla na parkovišti.

   Autoalarmy Radix 2TN-G a Radix 4TK-G jsou novou verzí oblíbených alarmů Radix. Tato verze spojuje  nejlepší funkce, kvalitu a variabilitu alarmů Mistral MAX a předcházejícího modelu Radix. Radix se ve verzi G zařadil mezi jednocestné alarmy nejvyšší kategorie. Oba modely si přitom zachovali cenu pouze 1.050,- Kč včetně DPH. 

new_SDO_Radix_2TN_G_m.jpg       Radix_DO_4TK_G_m2.jpg

                                              Radix 2TN-G            Radix 4TK-G

   Pro uživatele, kteří by rádi využívali dálkový ovladač ve formě klíče, je vhodný model Radix KEY. Za cenu 1.050,- Kč včetně DPH nabízí v sadě 2 dálkové ovladače v klíči, vyrobené v designu ovladačů VW group. Radix KEY lze použít na většinu vozidel s klasickou plochou planžetou klíče. K ovladačům dostanete 2 planžety, které si necháte v zámečnictví vyfrézovat podle originálního klíče. Typy planžet, které si můžete k Radixu KEY vybrat, jsou zobrazeny ve fotogalerii. Pokud byste přece jen potřebovali jiný typ planžety, šikovný technik dokáže použít planžetu z původního klíče, kde stačí upravit pouze její uchycení v těle ovladače. Uvnitř dálkového ovladače je samozřejmě dostatek místa na umístění čipu továrního imobilizéru.

Radix_DO_KEY_m.jpg 

Radix KEY

   Autoalarmy Mistral MAX patří k léty osvědčeným a kvalitním jednocestným alarmům nejvyšší kategorie. Nabízejí kvalitní provedení, standardní bezpečnostní a mnoho komfortních funkcí. Dodávají se s jinými dálkovými ovladači než alarmy Radix. Ovladače typu R1 a R2 jsou vybaveny pěti tlačítky, což umožňuje přehlednější ovládání alarmu (ke spuštění žádaného úkonu stačí stisknout jen jedno tlačítko - dvou a tří tlačítkové ovladače potřebují ke spuštění některých funkcí současné, nebo kombinované stisknutí dvou tlačítek). Ovladače Mistral MAX jsou dodávány v moderním designu, který při výběru alarmu můžete rovněž zvážit.

   K přednostem alarmu Mistral MAX patří také možnost připojení Pageru (přijímače). Alarm je vybaven samostatným výstupem, který při poplachu aktivuje externí zařízení - například GPS / GSM pager. Takto dokáže pomocí pageru i jednocestný alarm informovat svého uživatele o případném poplachu.

   Mistraly MAX R1 a R2 stojí 1.349,- Kč včetně DPH a jsou vybaveny ovladači s 5 samostatnými tlačítky pro přehlednější ovládání. Mistral MAX R3 je vybaven ovladačem v klíči a koupíte jej za cenu 1.470,- Kč včetně DPH.

K ovladačům Mistral MAX R3 dodáváme vzorový typ planžet, které slouží k upravení uchycení původní planžety. Uvnitř dálkového ovladače je  dostatek místa na umístění čipu továrního imobilizéru.

Mistral_MAX_DO_R1_m.jpg      Mistral_Max_DO_R2_m.jpg  Mistral_MAX_DO_R3_m.jpg 

 

     Mistral MAX R1              Mistral MAX R2                         Mistral MAX R3

   Jednocestné alarmy se montují do auta natrvalo a vyžadují odbornou montáž.

   Dvoucestné autoalarmy mají dálkové ovladače navíc vybavené Pagerem - přijímačem. Komunikace funguje směrem od ovladače k alarmu, ale také zpětně - z alarmu do ovladače - to vyjadřuje pojem dvoucestné autoalarmy. V praxi to znamená, že řidič vyšle povel k alarmu stisknutím tlačítka na ovladači (např. zamkni a aktivuj alarm). Alarm povel provede a zároveň o tom ihned vyšle zpětnou informaci na ovladač. Ovladače dvoucestných alarmů jsou vybaveny displejem, na kterém jsou pomocí ikon zobrazovány aktivní funkce, provedené povely, stav auta a poplach. Uživatel tak má přehled o aktuálním stavu vozidla přímo na displeji svého ovladače.

   Doručení těchto informací je ale omezeno dosahem dálkového ovladače. Dálkový ovladač používá ke svému napájení mikrotužkovou baterii typu AAA a tomu odpovídá jeho vysílací výkon. Na volném prostranství poskytují alarmy Magicar dosah max. 2000m. Ve městě, v hustě zastavěné oblasti a uvnitř budov tento dosah samozřejmě klesá. Z dlouholetých zkušeností je zřejmé, že takový alarm má bez problémů dosah z parkoviště do nedalekých budov (doma, v práci, obchodě), ale o několik ulic dále se signál ztrácí. O reálném využití většího dosahu by se ale dalo polemizovat. Vždyť jakou vzdálenost k autu jste schopni doběhnout po vyhlášení poplachu a jak dlouho by to trvalo ... např. přeběhnout 2-3km? K vykradení interiéru potřebuje zloděj pouze pár sekund.

 

   Autoalarmy Magicar jsou léty osvědčené a uživateli velmi oblíbené dvoucestné alarmy nejvyšší třídy, které jsou vybaveny i nadstandardními bezpečnostními funkcemi jako:

 • nastavení bezpečnostního PIN kódu (pro vstup do servisního režimu)
 • nastavení bezpečnostního kódu RPS (pro nouzové vypnutí alarmu a odemknutí dveří - při ztrátě, poruše, anebo zabouchnutí ovladače v interiéru vozidla)
 • zamknutí tlačítek ovladače (proti nechtěnému stisknutí tlačítka např. v kapse, kabelce)

   Z mnoha komfortních funkcí Vás mohou zaujmout např.:

 • automatické zamknutí / odemknutí dveří po vzdálení se / přiblížení se k vozidlu
 • hlášení otevřených dveří
 • přivolání uživatele auta pomocí senzoru RPS (je umístěn na čelním skle a po poklepání na něj alarm vyšle na dálkový ovladač informaci)
 • vibrační režim ovladače
 • podsvícení displeje pro používání ve tmě
 • vyhledání vozidla
 • parkovací stopky (kontrola času parkování na placených parkovištích)
 • čas + budík
 • teplota (v autě - snímač je na řídící jednotce alarmu).

   Magicar M871A je základní model dvoucestného alarmu, který poskytuje všechny výše popisované funkce. Je pouze bez funkce dálkového startu, kterou si popíšeme v dalším díle seriálu. Na displeji dálkového ovladače je uživatel informován o stavu auta (zamknuto/odemknuto, otevřené dveře, kufr, kapota, zapnuté zapalování, aktivní servisní režim) a aktivních funkcích (Turbo, zamykání/odemykání od zapalování, automatická/pasivní aktivace, tichý, vibrační režim, reálný čas, budík atd.).

   Cena modelu M871A je 4.190,- Kč včetně DPH. Magicar M871A vyžaduje odbornou montáž.


Magicar_SDO_M870AS_2.jpg 

Magicar M871A

  V závěrečném, 3. díle, Vám představíme alarmy s funkcí dálkového startu, alarmy ovládané původním továrním dálkovým ovladačem a možnosti propojení alarmu s dnes velmi často využívanou digitální sběrnicí CAN BUS v moderních automobilech. Zároveň se můžete seznámit s možností rozšíření alarmů o doplňkové snímače a v závěru shrneme možnosti zabezpečení a doporučení.

Diskuse

Diskusní příspěvky
Nešlo by to jinak ?jan02.07.2013 o 10:03
  RE: dodatečné uzamknutí dveříAutoalarmy.cz02.07.2013 o 11:25
noAndel18.05.2016 o 13:39
  reRenik21.05.2016 o 21:13
  reJan24.05.2016 o 17:12
  rePecina24.05.2016 o 17:21
  noKajmec29.05.2016 o 22:13
  jJan29.05.2016 o 22:18