Autoalarmy


Do Chorvatska autem v noci (a s dětmi)

Mezi naše nejčastější prázdninové destinace určitě patří Chorvatsko, přičemž většina lidí, tam cestuje autem. Budete-li mezi ně letos také patřit a máte-li malé děti, možná se rozhodnete pro cestu v noci s nadějí, že děti většinu cesty prospí, čímž ušetří vaši nervovou soustavu. Kromě toho budou silnice pravděpodobně prázdnější a nebude vás zmáhat horké slunce.

 

199084657_9a89674a83.jpg
 

Cestování v noci má ale také svoje mínusy a to zejména zvýšenou možností únavy. Abyste noční cestu absolvovali v pohodě a hlavně bezpečně, přinášíme vám několik dobrých rad, ověřených i na vlastní kůži.

Před cestou
Asi nejčastější chybou je, že v den odjezdu balíte sebe, děti, potraviny, všechno se to snažíte nacpat do auta, opravujete matračku, utíkáte koupit opalovací krém a umýt auto. Toto by zmohlo i vola, takže když si večer sedáte za volant, usínáte už na parkovišti a snažíte se to napravit první kávou. O půlnoci se už pravidelně fackujete. Udělejte to raději takto (pokyny pro řidiče):

Den předem pobalte všechno co se dá rovnou do auta. Zůstanou pouze chlazené potraviny a jiné nezbytné věci. V den odjezdu ráno se nasnídejte, vezměte si prášek na spaní a jděte si znovu lehnout. Vzbudíte se pravděpodobně v odpoledních hodinách, takže do večera i poslední účinky tabletky úplně vymizí. Najezte se lehce, ne hodně. Nepijte kávu, nepotřebujete ji (raději čaj). Naložte do auta poslední věci. V plánovaném čase odjezdu můžete spokojeně vyrazit.

 

Pitný režim

Během cesty u sebe mějte lahev minerálky (nebo obyčejné vody) a pravidelně ji popíjejte. Nedělejte to až když budete mít žízeň, ale mnohem dříve. Nedostatek tekutin významně ovlivňuje pocit únavy. Kávu nedoporučuji, povzbudí pouze na půlhodinku, pak je její účinek opačný. Uvidíte, že lahev vody za noc dokáže mnohem více.

 

200905301626_pitny_rezim.jpg

 

Rozptýlení

Na začátku cesty bude posádka auta vzhůru, takže bude s kým si povídat anebo hádat :o). Postupně ale všichni odpadnou a zůstanete sám kdo nespí. Pokud nechcete vzbudit děti, tak autorádio asi nezapnete a když, tak velmi potichu. To ale na vaše rozptýlení nestačí.

Existuje jedno super řešení. Pořiďte si malý mp3 přehrávač se sluchátky. Nahrajte si do něj před cestou hudbu, která vám dokáže rozproudit krev a třeba nějaké humorné mluvené slovo. Můžete si to pouštět kdykoliv i nahlas a nikoho nebudete rušit. Dobrá hudba přímo do uší je na probrání ještě lepší než přes autorádio.

 

Tempomat

Téměř celou cestu pojedete po dálnici. Protože je v noci málo aut, tak i silnice bude plynulá. Proto je skutečně fantastickým pomocníkem tempomat. Možnost nemít pravou nohu prakticky nehybně na jednom místě až několik hodin je k nezaplacení. Kdo doteď tempomat neměl, rozhodně by si jej měl pořídit, zejména pokud jezdí na delší cesty častěji. Mimochodem, věděli jste, že tempomat nemusí mít auto pouze z výroby, ale může být domontován i dodatečně? Podívejte se zde.

 

Světla

Ne nadarmo je dnes většina nových, lepších aut z výroby vybavena xenonovými světly. Rozdíl je citelný nejen v kvalitě osvětlení, ale hlavně v barvě světla. Klasické halogeny svítí žlutým světlem a xenony světlem blízkým dennímu světlu (4300K – 6000K). To podstatně méně unavuje oči a při celonoční jízdě ten rozdíl pocítíte skutečně významně. Sám jsem tím byl překvapen. Dnes je k dispozici mnoho přestavbových sad, kterými můžete změnit svá halogenová světla na xenony. Mějte ale na paměti, že jednak to není povolené a mnohé sady jsou nízké kvality. Pokud se ale rozhodnete to risknout, tak si nezapomeňte nechat nastavit sklon světel, abyste nikoho neoslepovali.

 

29_TECHNIKA_SVETLA_big.jpg

Děti

Spící dítě – dobré dítě. Vždyť kvůli tomu jedete v noci. Určitě uděláte pro pohodlí svého potomka co se dá (jako rodič ho znáte nejlépe) a my přispějeme alespoň dvěma radami:

Kupte mu na cestu nějakou novou hračku, kterou nezná a dejte mu ji do ruky poprvé až tehdy, kdy ho budete potřebovat zabavit. Nová věc většinou zaujme na delší dobu.

Malým dětem v sedačce visí nohy a nedotýkají se země. Po čase ale tlak na spodní část stehen a podkolení způsobí tuhnutí noh a mravenčení. Dítě to neumí říci (když ještě nemluví) anebo přesně definovat (i když už mluví), jen se cítí nekomfortně a začne „být zlobivé“. Zkuste si vysednout na stůl tak, že vaše spuštěné nohy se nebudou dotýkat země a vydržte pár hodin...


Je to velmi častý důvod, který vyřešíte celkem jednoduše. Naskládejte za přední sedadlo nějaké tašky tak, aby si dítě na ně mohlo nohy položit. Některé autosedačky už jsou vybaveny podpěrkami / stupátky na nohy. Dítě se bude cítit mnohem pohodlněji.

 

 

Střešní nosiče

Jste-li větší rodina, případně chcete-li si s sebou vzít kajak nebo kola, pravděpodobně  je budete přepravovat i na střeše auta. Protože procestujete možná i více než 1000km a většinou po dálnici, vyberte si střešní nosiče, které vám nebudou celou cestu hvízdat pár centimetrů od vaší hlavy. Bylo by vám to vrcholně nepříjemné právě v noci, kdy to ani nemůžete přehlušit  hlasitým rádiem. Kvalitní nosiče jsou nejen tiché, ale rovněž ušetří palivo. Rozhodně se vyplatí do nich investovat. Doporučujeme nosiče Prorack. Více informací zde.

 

VW_Passat_Wagon_AeroX_03_mi.jpg

 

Máte-li další tipy jak si zpříjemnit noční cestu, anebo pokud vám pomohli ty naše, dejte nám vědět. A šťastnou cestu!

 

 

 dovolenka_autom.jpg 

 

 (5o)

 

 

Diskuse

Diskusní příspěvky
Sluchátka do uší???? To je sebevražda!!!!!!Jakub20.07.2010 o 00:48
  sluchatkaJirka06.05.2012 o 15:29
  Sluchátkasiky9929.09.2012 o 16:47
  Sluchátka do uší???? To je sebevražda!!!!!!karel09.04.2013 o 17:32
  Sluchatka na usi ANOCikonik21.06.2013 o 19:33
..........Krit111118.07.2012 o 22:36
SluchátkaKarel12.12.2013 o 22:16